CodeIgniter Kurulumu

CodeIgniter kurulumu diğer frameworklare (laravel, phalcon) nazaran daha basit ve sorunsuzdur.? Kurulum için şuradaki adrese tıklayarak CodeIgniter’ı indirebilirsiniz. Şu an için en güncel versiyon CodeIgniter 3.1.9 dur. Ayrıca 4.0.0 versiyonun Alpha sürümü yayınlanmış olmakla birlikte henüz stabil sürüme geçmemiştir. İlgili bağlantıdan 3x versiyonuna indirerek kuruluma geçebiliriz.

İndirilen zip dosyasını açarsanız içerisinde aşağıdaki 3 dizinin olduğunu görebilirsiniz.

  • application
  • system
  • user_guide

Bu dizinleri ilerleyen makalelerde detaylıca inceleyeceğiz ancak şimdilik merak edenler için bu dizinlerin ne olduklarını söyleyelim.

Application: Uygulama dizinidir. Model, View, Controller, Config gibi alt dizinlere ayrılır. CodeIgniter ile proje geliştirirken çoğunlukla bu dizinde çalışacağız.
System: CodeIgniter’ın çekirdek dosyalarının olduğu dizindir. Çoğu zaman bu dizine müdahale etmemiz gerekmeyecek.
User_Guide: CodeIgniter’In nasıl kullanılacağı hakkında dökümantasyonu içeren dizindir. İçerisindeki index.html dosyasına göz gezdirdikten sonra silebilirsiniz.

Zip Dosyası içerindeki application, system dizinlerini ve index.php dosyasını sunucumuza atarak kurulumu tamamlayabiliriz. Yerel sunucuda test etmek için (WampServer, AppServer gibi) WampServer’ın c://wamp/www dizini içerisinde test adında bir dizin oluşturun ve CodeIgniter’ın application, system dizinlerini ve index.php dosyasını test dizinin içerisine atın. Ardından tarayıcı üzerinden 127.0.0.1/test yada localhost/test yazdığınızda aşağıdakine benzer bir çıkı? alıyorsanız kurulum tamam demektir.

Kurulum sonrasında yapılması gerek ayarlara bir sonraki makalede bakacağız.

Benzer Makaleler

1 Response

  1. 17 Kasım 2018

    […] dizinlerine ?uradaki makalede y?zeysel giri? yapm??t?k. ?imdi derinlemesine giri? giri? […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir