Alt Alan Adı Yönlendirme

Proje gereği alt alan adınızı (sub domain) farklı bir hostinge/sunucuya yönlendirmeniz gerekiyorsa bu işlemi çok basitce yapabilirsiniz. Öncelikli olarak bir alt alan adı oluşturup, bu alt alan adının DNS üzerinden A kayıtlarını değiştirip ardından yönlendirilecek olan hosting yada sunucu üzerinden de alt alan adı eklemesi yapılmalıdır.  Yönlendirilecek olan hosting/sunucu farklı bir firmada olabilir hiç fark etmez. Yönlendirme işlemi sonrasında Ana Alan Adı farklı bir hosting/sunucu dan yayın alırken oluştulan alt alan adı farklı bir hosting/sunucudan yayın alıyor olacak. Madde madde yazmak gerekirse.

  1. Alt Alan Adı oluştur.
  2. Alt Alan Adının A kayıtlarını değiştir
  3. Hosting/Sunucu üzerine alt alan adı eklemesi yap.

Ne Yaptım

Aşağıdaki adımları takip ederseniz Plesk Panel üzerinden bir alt alan adı oluşturup, A kayıtlarını değiştirip ardından başka bir firmada bulunan VDS Sunucuma yönlendirdim. Alan adının NS kayıtlarını tutan sunucunun kontrol paneli Plesk Panel’in  Web Host Edition sürümü, yönlendirme işlemi sonrası alt alan adının yayın alacağı VDS Sunucunun  kontrol paneli Plesk Panel’in Web Pro Edition sürümüdür.

[alert style=”info”]Dilerseniz CPanel, Direct Panel yada ISPConfig Panel gibi diğer kontrol panelleri ile de yapabilirsiniz.[/alert]

İşe Koyuyalım

Alan adım olan asafmirturk.com u x şirket aracılığı ile aldım. NS (Name Server – İsim Sunucusu) hizmetini y şirketinden alıyorum ve alt alan  adını (test.asafmirturk.com) y şirketinin hosting kontrol panelinden oluşturmam gerekiyor çünkü NS hizmetini oradan alıyorum. Alt alan adını oluşturduktan sonra alt alan adı yönlendirme işlemi yapacağız. Sonuç olarak Ana alan adı (asafmirturk.com) hala y şirketinin sunucusundan yayın alıyorken alt alan adı  z şirketinin sunucusundan yayın alıyor olacak.

1.Adım – NS Kayıtlarının olduğu sunucudan alt alan adı oluştur

Ben Plesk Panel Web Host Edition kullandığım için işlemler sırasıyla aşağıdaki gibidir. Plesk panelden yeni bir alt alan adı oluşturuyorum.

İlgili düğmeye bastıktan sonra Yeni Alt Alan Adı oluşturma sayfası geliyor. Test adında bir alt alan adı oluşturuyorum.

2. Adım – Alan Adının A Kayıtlarını değiştir

Alt Alan Adı oluşturma işlemi başarıyla gerçekleştikten sonra alt alan adının A Kayıtlarında değişiklik yapmamız gerekiyor. Bunun için DNS Ayarları Bölümüne giriyoruz. (CPandel’de DNS Zone)

2 Adet NS Adresi olduğu görülüyor. Yeni Bir NS ekleyip yönlendirme işlemi orada yapılabilir ancak bunun için alan adının ilk alındığı şirketten de gerekli NS kaydının oluşturulması gerekiyor. O yüzden yeni bir NS eklemeye hiç gerek yok. Mevcut NS’leri etkinleştirip devam ediyorum.

Buradaki A Kayıtlarının tamamını alt alan adının yayın alacağı hostingin/sunucunun IP adresini yazarak değiştirdim. Böylece test.asafmirturk.com alt alan adı A Kaydında belirtilen IP’den yayın alacak.

 

3. Adım – Yeni Sunucu Üzerinden Hosting Oluştur

A Kayıtlarını güncelledikten sonra artık bu sunucu üzerinde yapılması gereken başka bir işlem yok. Şimdi Diğer sunucuya geçelim ve ordan test.asafmirturk.com alt alan adı için bir hosting oluşturalım.

Hepsi bu kadar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir